Wizyta u psychoterapeuty, niegdyś stygmatyzująca, nie jest dziś niczym niezwykłym. Oprócz sesji indywidualnych coraz częściej w gabinetach widuje się pary małżeńskie i osoby żyjące w wolnych związkach.

Nieporozumienia w związku – skąd się biorą

Brak czasu, nagła zmiana w życiu rodzinnym, trudności we wzajemnej komunikacji, to najczęstsze powody nieporozumień. Do tego należy dodać zmęczenie, przepracowanie i pojawiające się zniechęcenie do bliższych kontaktów, także seksualnych. A od zaniedbania do braku zrozumienia, konfliktów i w efekcie tzw. cichych dni wiedzie prosta droga.

Przełomem i swoistym egzaminem dla każdego związku jest moment, w którym pojawia się dziecko. Do typowego dla tego okresu zmęczenia dochodzi przekierowanie uwagi z partnera lub partnerki na dziecko. Poczucie odrzucenia może być wówczas wyjątkowo silne.

Kiedy warto zdecydować się na wspólną wizytę u terapeuty

Kiedy partnerzy czują, że doszli już do ściany, jednocześnie widzą szansę na ratowanie związku, powinni poszukać pomocy na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia par. Wymaga to przynajmniej odrobiny porozumienia, bo wizyta powinna być wspólna. Pomysł ratowania związku wynika czasem nie tyle z potrzeby, co konieczności. Wśród najczęściej wymienianych powodów pojawiają się dzieci i wspólny kredyt. Jednak dużo sensowniej jest odnieść się do uczuć, jakie zapewne gdzieś jeszcze tlą się między partnerami, odwołać do dobrych wspomnień, przypomnieć dobre chwile. Jeśli w nich uda się znaleźć argumenty przemawiające za podjęciem terapii, jest duża szansa, że skończy się ona ponownym nawiązaniem nici porozumienia.

Psychoterapia par – na czym polega i jakie są jej cele

Celem psychoterapii jest przywrócenie trudnej sztuki komunikacji między partnerami, a nierzadko także nauczenie ich od podstaw, jak ta komunikacja powinna wyglądać. Psychoterapeuta pomaga dotrzeć do źródeł nieporozumień i wyjaśnić je bez angażowania nadmiernych emocji oraz odbudować to wszystko, co zostało gdzieś po drodze zaprzepaszczone.

Zazwyczaj celem psychoterapii par jest uratowanie związku, jednak bywa i tak, że w trakcie terapii partnerzy dochodzą do wniosku, że nic ich już nie łączy i pora się rozstać. W takim przypadku rolą terapeuty jest takie poprowadzenie terapii, by rozstanie odbyło się w zgodzie i wzajemnym szacunku.

Więcej informacji: http://cplwowska.pl/terapia-par/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj