Należy pamiętać, że przed chrztem Mieszka I trudno mówić o istnieniu państwa polskiego jako takiego. Wydarzenie to było swoistym wielkim wybuchem, który rozpoczął wszystko. Dzięki niemu udało nam się przeniknąć do kręgu kultury zachodniej wraz z jej wszystkimi zdobyczami. Ponadto zyskaliśmy potwierdzenie naszej państwowości na arenie międzynarodowej. Jak jednak wyglądało państwo pierwszych Piastów?

Wcale nie takie dzikie

Po czasach pogańskich odziedziczyliśmy kilka rzeczy wywodzących się z kultury słowiańskiej. Przede wszystkim wysokie jak na owy świat standardy przestrzegania higieny osobistej i warunków sanitarnych. W kontraście do Europy Zachodniej, która była pod tym względem bardzo przesądna. Poza tym zaczęła się w Polsce implementacja prawa rzymskiego. Bodaj najdoskonalszego systemu prawa opracowanego przez człowieka. Kolejnym ważnym elementem jest przenikanie łaciny do naszej kultury. Podobnie jak wielu innych zdobyczy cywilizacji zachodu. Rządy Piastów z pewnością były wielkim skokiem w rozwoju naszego kraju

Nie było jednak doskonale

Wbrew różnym, potocznym wyobrażeniom zmiany te nie działy się błyskawicznie. Na przykład pełna chrystianizacja trwała dalece dłużej aniżeli panowanie dynastii Piastów w Polsce. Warto też podkreślić, że niektóre zdobycze cywilizacyjne były poza zasięgiem zwykłego człowieka.

Nasi pierwsi władcy

Do naszych pierwszych królów należała cała plejada wybitnych osobowości. Takich jak Bolesław Chrobry czy Kazimierz Wielki. Dynastia Piastów rządziła w Polsce w latach 966-1370. Był to okres kluczowy dla zawiązywania się struktur państwa polskiego, a także dla tworzenia się kultury polskiej i języka polskiego.

Rządy Piastów to bardzo ważny okres w dziejach Polski. Wielki wybuch, który wszystko sobą zapoczątkował i sprawił, że dzisiaj żyjemy w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj