Leonardo da Vinci – niezwykłe fakty z życia artysty

Leonardo da Vinci jest uważany za jednego z największych malarzy w historii świata, a oprócz malarstwa zajmował się również rzeźbą, architekturą, filozofią, pisarstwem, mechaniką czy anatomią. Był uważany za człowieka wszechstronnie uzdolnionego, lecz jak każdy artysta miał również bardzo urozmaicone życie. Jako nieślubne dziecko miał utrudnioną drogę zawodową, a jego ojciec posiadał łącznie trzynaście dzieci z różnych związków. Malarz nie utrzymywał kontaktów z przyrodnim rodzeństwem, natomiast spierał się z nimi o pozostawiony przez ojca spadek. W Krakowie można podziwiać jeden z zaledwie piętnastu zachowanych obrazów mistrza, „Damę z gronostajem”.

Spory pomiędzy artystami

Leonardo da Vinci często wchodził w spory z innymi wybitnymi malarzami włoskiego renesansu. Michał Anioł twierdził, że to rzeźba jest najwyższą ze sztuk, z czym nie zgadzał się Leonardo. Dla niego malarstwo w największym stopniu dawało możliwość zaprezentowania bogactwa świata.

Spuścizna Leonarda w innych dziedzinach

Do dnia dzisiejszego zachowało się siedem tysięcy potwierdzonych stron jego odręcznych notatek napisanych pismem lustrzanym, co przez lata utrudniało badaczom ich odczytanie. Było to spowodowane prawdopodobnie leworęcznością artysty. Zawsze pragnął opublikowania swoich notatek, lecz nigdy ich osobiście nie zredagował w formie, która by to umożliwiała. Pokaźny jest też jego dorobek pisarski, w skład którego wchodzą głównie bajki. Na język polski przetłumaczył je Leopold Staff. Wykonywał też sekcje zwłok, dzięki czemu poznał lepiej anatomię człowieka. Do dnia dzisiejszego podziw wzbudzają szkice jego wynalazków, których działanie zrozumiano dopiero setki lat później.

Leonardo twierdził, że możliwości człowieka niemal nic nie ogranicza, lecz do ich osiągnięcia potrzebny jest ogromny wysiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj