Efektywne uczenie się to marzenie wielu uczniów i studentów, którzy pragną szybko oraz skutecznie przyswoić dany materiał. Każda nauka wymaga czasu, ale są sposoby, które mogą znacznie zredukować niezbędne zaangażowanie.

Triki mentalne

Ucząc się, warto tworzyć mapy myśli i skrótowe notatki, które pozwolą na kategoryzację danych pojęć i naukę na zasadzie skojarzeń. Taka metoda nauki jest szczególnie ważna, gdy mamy dużą porcję materiału zawierającego wiele informacji.
Nasz mózg lepiej przyswaja informacje, które są dostarczane różnymi kanałami równocześnie. Oznacza to, że najlepiej uczyć się wykorzystując więcej niż jeden zmysł np. wzrok oraz słuch. Warto nagrać materiał czytany na głos, chwilę pouczyć się w ciszy, a następnie odtworzyć wcześniejsze nagranie.

Czas i powtórki

Kluczem do sukcesu jest systematyczność oraz…odpoczynek. Mózg porządkuje informacje podczas snu, dlatego tak ważne jest wyspanie się np. przed ważnym egzaminem. Dobrym pomysłem jest robienie krótkich przerw podczas nauki. Przerwy pozwalają się zrelaksować i rozluźnić, a późniejsza nauka jest bardziej efektywna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj