Anastazja Romanowa – przeżyła własną egzekucję?

Anastazja – najmłodsza córka cara

Anastazja Nikołajewna Romanowa urodziła się 18 czerwca 1901 roku w Peterhofie. Była najmłodszą z córek ostatniego cara Rosji Mikołaja II oraz jego żony Aleksandry Fiodorowny. Jej beztroskie dzieciństwo i młodość zostały przerwane nagle w 1918 roku przez okrutną rewolucje bolszewicką. Śmierć jej i całej carskiej rodziny do dziś jest tematem badań i dywagacji wielu historyków z całego świata. Czy Anastazja przeżyła bezlitosną bolszewicką egzekucję?

Zaginiona księżniczka

Legenda, według której najmłodsza córka cara przeżyła zamach otworzyły furtkę do bogactwa wielu pannom, które z wyglądu przypominały księżniczkę, a które bardzo chciały zostać sławne i bogate. Najsłynniejszą pretendentką do tytułu Księżniczki Rosji była Anna Anderson. Kobieta, która w 1920 roku obudziwszy się ze snu po nieudanej próbie samobójczej oznajmiła wszystkim, że jest zaginioną córką cara. Byłaby to tylko śmieszna anegdota gdyby nie fakt iż Anderson miała kilka dowodów na poparcie tej deklaracji. Nie dość, że znała liczne szczegóły z życia carskiej rodziny, pozytywnie przeszła kilka testów mających dowieść, że jest Anastazją, to jej wygląd do złudzenia przypominał zmarłą księżniczkę. Zgadzały się nie tylko kolor włosów i oczu ale i zniekształcenie stopy! Zdumiewający okazał się równie fakt, że kobieta przeszła pozytywnie nawet analizę grafologiczną oraz rozmowę z najbliższa przyjaciółką Anastazji, księżną Ksenią Gregoriewną.

Testy DNA

Anna Anderson tak zręcznie plotła swoją historię, że do swojej deklaracji udało się jej przekonać wielu możnych ludzi. Sama zainteresowana do końca życia podpisywała się jako Anastazja, a nawet wydała książkę zatytułowaną „Ja, Anastazja”. Zmarła w 1984 roku, a przeprowadzone po jej śmierci badania ukazały jak świetną aktorką była. W rzeczywistości kobieta pochodziła z Kaszub, nazywała się Franciszka Szanckowska, a w Rosji nigdy nawet nie była. Po kilku latach odnaleziono również miejsce pochówku carskiej rodziny, a wykonane badania DNA potwierdziły raz na zawsze, że Anastazja podzieliła okrutny los, jaki spotkał jej rodzinę. Zmarła 17 lipca 1918 roku w Jekaterynburgu, w wieku 17 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj