Gdzie jest Petra?

Petra jest zwykle głównym celem turystów podróżujących do Jordanii, zarówno tych zwiedzających na własną rękę jak i zorganizowanych wycieczek. Jest  zabytkiem unikatowym na światową skalę, zaliczanym do siedmiu cudów świata i wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO. O Petrze napisano już tysiące sławiących ją artykułów i można śmiało stwierdzić, że chyba każdy kto widział ją na żywo był zachwycony. Dotyczy to zarówno wakacyjnych turystów, doświadczonych podróżników, fotografów, historyków czy filmowców.

To wykute w stromych wapiennych skałach miasto powstało około VI w.p.n.e. w dolinie Wadi Musa (tak samo nazywa się miejscowość, do której należy się kierować). To tu rdzenna ludność tzw. Różowego Miasta, Nabatejczycy, zaczęła tworzyć obozowiska. Początkowo mieszkańcy chronili się w jaskiniach i prowizorycznych namiotach, a z czasem zaczęli budować skalne miasto, którego szczątki możemy podziwiać do dzisiaj.

Co trzeba zobaczyć w Petrze?

Dwie główne atrakcje, do których zawsze ciągną tłumy turystów to Siq i Skarbiec. Pierwsza z nich to wąski skalisty i ciągnący się ok. 1,5 km wąwóz, przez który niegdyś wiodła droga do miasta. Do ciasnych korytarzy raz po raz wpadają promienie słońca, co w połączeniu z ogromem skał ich różową barwą daj niesamowite efekt. Na końcu korytarzy wyłania się Skarbiec. To on jest właściwie najbardziej rozpoznawalną wizytówką starożytnej Petry. Są różne hipotezy co do tego jaką pełnił funkcję – jedni twierdzą że był grobowcem, inny że świątynią. Pewne jest natomiast że to niesamowicie okazała i najlepiej zachowana budowla w Petrze.

Kiedy najlepiej zwiedzać Petrę?

Mimo, że sezon trwa tu właściwie cały rok, najbardziej przyjazne do zwiedzania są miesiące wiosenne i jesienne. Unikamy wtedy letnich upałów a temperatura waha się około 20 stopni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj