Często z ust uczniów można usłyszeć, że słabe wyniki w nauce nie odzwierciedlają ich możliwości i na pewno w przyszłym roku będzie lepiej, ba, z trójkowego ucznia każdy z nich stanie się piątkowym. Aż chce się powiedzieć: obiecanki cacanki, wszak w większości przypadków o poprawie nie ma co marzyć. Ale oczywiście tutaj pojawia się jakże uzasadnione pytanie: czy taka poprawa jest w ogóle możliwa? Zatem, jak efektywnie poprawić wyniki w nauce?

Nadrabianie zaległości czas zacząć

Każdy w szkole miał przedmiot, którego szczerze nie lubił. Moim być język francuski, na samą myśl o tych lekcjach przypominają mi się niemiłe sytuacje. Ale jak to zwykle bywa myśląc o dostaniu się na dobre studia trzeba było mieć dobre wyniki w nauce, a więc i z francuskiego oceny musiały być dobre. W ostatniej klasie weszło więc postanowienie, że jak nie teraz to kiedy, ale to „teraz” było pełne nerwów i nadrabiania nauki. Efekt – cóż „je parle bien français”. Zatem wniosek z tego płynie jeden, jeżeli chcemy, to jest to możliwe, ale trzeba chcieć i to naprawdę. Niezależnie od przedmiotu z jakim macie problemy musicie wiedzieć, że najpierw konieczne jest nadrabianie zaległości, a dopiero potem można myśleć o lepszych ocenach, a nadrabianie zaległości wymaga samozaparcia.

A może korepetycje?

Cóż jeżeli chcecie nadrobić zaległości z chemii czy matematyki, to przyda się Wam pomoc. Pomóc mogą rodzice, a jeżeli oni nie mają czasu, bo sporo pracują, to warto zdecydować się na korepetycje. Pamiętajcie, że dodatkowe punkty do liceum Wam się przydadzą i lepiej mieć jak najlepsze oceny. Warto też odpowiednio rozplanować naukę, wszak poza nadrabianiem zaległości musicie się jeszcze uczyć i odrabiać lekcje na bieżąco. Ale to akurat jest najłatwiejsze, wszak wystarczy tylko najpierw godzinę przeznaczyć na zaległości, a następnie uczyć się materiału, który aktualnie jest przerabiany.

Zrób dobre wrażenie

Skoro każdy miał przedmiot, którego nie lubił, tak również większość miała chociaż jednego dziwnego nauczyciela. Jednym z dziwnych, ale całkiem ok był pan od geografii, który rozdawał „twixy”, co oznaczało, że otrzymało się dwie oceny niedostateczne. Jednak ten pan miał także specyficzny sposób oceniania, który opierał się na tym, że pod kątem opinii otrzymywało się ocenę. „Twixa” można było dostać szybko, ale piątkę już nie. Dlatego też przypominamy, że nauczyciele w dużej mierze mogą Was oceniać po wrażeniu jakie zrobiliście na nich wcześniej. Jeżeli nie należało ono do udanych, to aby zmazać tamtą opinie należy się starać… na lekcji, a więc przyda się aktywność. Aktywność powinna opierać się na zgłaszaniu się do odpowiedzi, ale i byciu aktywnym na lekcji, czyli wcale nie musi być tak trudno. Tutaj mamy dla Was radę, a mianowicie jeżeli jesteście w ostatniej klasie szkoły podstawowe,j to nie zastanawiajcie się jak liczyć punkty do liceum, lecz skupcie się na tym, by tych punktów było jak najwięcej.

Proste triki – dobre efekty

Udzielimy Wam także kilku rad, jak się uczyć, aby się nauczyć. Otóż pamiętajcie, że najlepiej się uczy rano, ale nie przed szkołą lecz w weekendy. Dobre efekty przynosi też nauka po południu, zatem po zajęciach, zjedzcie obiad i odpocznijcie godzinę, a następnie zacznijcie się uczyć. Ale na tym jeszcze nie koniec, wszak podczas nauki nie można bawić się smartfonem. Tak, jest to trudne, ale jednak konieczne. Nigdy też nie uczcie się przy muzyce bądź przy włączonym telewizorze. Pamiętajcie też jak ważna jest zbilansowana dieta, a więc jedzenie śmieciowe ląduje tam gdzie jego miejsce, czyli w śmieciach. Także sen ma duże znaczenie i powinniście spać około 8 godzin w nocy. Nie pijcie także żadnych napojów energetycznych, gdyż są szkodliwe, a wcale nie sprawią, że będzie Wam się łatwiej uczyło, lecz co najwyżej będziecie mieć potem problem z zaśnięciem. Nie bójcie się tez prosić o pomoc rodziców, a jeżeli oni nie mogą Wam pomóc, to przydadzą się korepetycje. Na samym końcu przypominamy, że nie liczy się ilość godzin poświęconych na naukę, lecz efekty.

Poprawienie ocen na lepsze jest możliwe i nie można powiedzieć, że jest to „mission impossible”, jednak czeka Was dużo pracy. Ale efekty są tego warte!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj