W Polsce wymagane jest specjalne zezwolenie na broń, bez którego nie można kupić ani mieć pistoletu czy innej broni palnej. Mogłoby się wydawać, że uzyskanie go jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. W niniejszym artykule omówimy podstawowe zagadnienia związane z uzyskaniem pozwolenia na broń w naszym kraju.

Aby uzyskać pozwolenie na broń w Polsce konieczne jest zdanie egzaminu zarówno teoretycznego, jak i praktycznego, ale na tym nie koniec. Osoba chcąca posługiwać się bronią musi spełnić szereg wymagań i załatwić mnóstwo formalności. Należy też dodać, że wiąże się to z niemałym wydatkiem finansowym.

Jak zdobyć pozwolenie na broń? Co jest wymagane?

Zgodnie z polskimi przepisami prawa pozwolenie na broń mogą mieć osoby na stałe przebywające w Polsce, prawne, mające co najmniej 21 lat. Wymagane są także zdolności fizyczne i psychiczne do obsługiwania broni, co musi zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim i psychologicznym. Nie może też zabraknąć opinii komendanta komisariatu Policji. Osoba chcąca zdobyć pozwolenie na broń nie może być karana sądownie. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku u komendanta policji w miejscowości, w której jest się zameldowanym. W dokumencie trzeba zawrzeć swoje dane osobowe, opis dotyczący rodzaju broni i jej przeznaczenia, informacje o ilości nabytych egzemplarzy broni. Trzeba też podać we wniosku przyczynę posiadania broni. Do wniosku załącza się szereg dodatkowych dokumentów w postaci potwierdzenia uiszczenia opłaty skarbowej, zaświadczenia lekarskiego i psychologicznego, kopii dowodu osobistego, dwóch fotografii.

Zawsze trzeba wykazać istotny powód posiadania broni. Inne dokumenty wymagane są w przypadku broni do ochrony osobistej niż do celów łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, szkoleniowych czy pamiątkowych. Osoba chcąca otrzymać pozwolenie na broń musi przejść przez specjalny egzamin, który sprawdza znajomość przepisów kodeksu karnego i posiadania broni oraz regulaminu strzelnic. Weryfikowane są również umiejętności dotyczące prawidłowego używania broni i przeprowadza się sprawdzian strzelecki z jej użyciem. Osobom planującym zakup broni można śmiało polecić odwiedzenie portalu Rabatio.com, na którym znajdują się kody rabatowe broń.pl i do wielu innych sklepów sprzedających pistolety, karabiny i szereg akcesoriów przeznaczonych do różnego typu broni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj