Wieża Eiffla – historia symbolu Paryża

Miała stać w Paryżu przez 20 lat

Wieża Eiffla, niekwestionowany symbol Paryża i Francji powstała z okazji wielkiej Wystawy Światowej odbywającej się w Paryżu. Miała za zadanie ukazać Francję, jako kraj zaawansowany technicznie i inżyniersko, będący w gotowości do zostania nowym europejskim liderem nadchodzącego nowego wieku.  Jej budowała trwała od 28 stycznia 1887 roku do 31 marca 1889. Wieża w momencie powstania była największa tego typu budowlą na świecie i sięgała 324 metrów. Mało który turysta wie, że ten symbol Paryża miał stać na Polach Marsowych jedynie około 20 lat. Przetrwał jednak uderzenie pioruna w 1920 roku oraz planowana przez Hitlera rozbiórkę w 1944 roku. Obecnie ma już ponad 130 lat i dalej góruje nad panoramą Paryża.

Wieża Eiffla nie do końca Eiffla

Za projektanta wieży, od którego nadano budowli słynną nazwę uważano do niedawna wyłącznie Gustawa Eiffla. Nie jest to jednak do końca prawda. W rzeczywistości pomysłodawcami projektu byli dwaj pracownicy zatrudnieni w biurze Eiffla: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. To oni wraz ze swoim szefem zgłosili patent na projekt wieży w 1884 roku, pod numerem 164364. W tym samym roku Gustaw Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa do projektu, dzięki czemu stał się jedynym jego właścicielem.

Zwiedzanie wieży Eiffla

Wieża to obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego Paryż. Decyzją władz obiekt jest otwarty dla zwiedzających przez 365 dni w rok. W sezonie letnim, gdy liczba turystów jest ogromna, a kolejki kilometrowe, zarówno schody jak i winda prowadzące na szczyt otwarte są od 9:00 do późnych godzin nocnych. W sezonie zimowych winda otwarta jest od 9:30 do 23:45, natomiast schody jedynie do 18.30. Bilet to koszt kilkunastu euro, jednak widok na wspaniałą panoramę miasta miłości wynagrodzi każdemu ten wydatek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj