Wynalazki i konstrukcje Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci jest znany głownie ze swojego, wyprzedzającego epokę malarstwa. Nie mniej jednak wizjonerskie były jego wynalazki techniczne, których większości jednak nigdy nie zbudował, a do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ich szkice. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie Leonardo opracował wczesne koncepcje śmigłowca oraz czołgu.

Bogactwo notatek mistrza

Na tysiącach stron pozostawionych notatek da Vinci pozostawił pokaźną liczbę szkiców technicznych, co skłania do twierdzenia, że inżynieria mogła stanowić główne pole jego zainteresowań. Przez stulecia nikt nie potrafił nawet zrozumieć na czym polegała koncepcja części wynalazków, a dopiero w dwudziestym wieku zagorzali pasjonaci zaczęli realizować te projekty udowadniając, że były one możliwe do wykonania już za życia wynalazcy.

Niektóre z najbardziej niesamowitych wizji Leonarda

Podziw wzbudza projekt maszyny latającej, działającej na zasadzie dzisiejszego śmigłowca. Innym przykładem jest Czołg Leonarda, potrafiący się obracać oraz miotać niewielkimi kamieniami. Niebywałe są też osiągnięcia wynalazcy w dziedzinie hydrauliki, których większość nie została jednak zrealizowana. W dziedzinie muzyki da Vinci naszkicował wczesną wersję klawesynu, który jak większość jego wynalazków nie zdobył sympatii jemu współczesnych. Taki sam los spotkał projekt kombinezonu do nurkowania, umożliwiającego oddychanie pod wodą.

Chociaż większość z wizjonerskich wizji Leonarda da Vinci nie zostało zrealizowanych za jego życia, ani w następujących później stuleciach, to część mniejszych wynalazków weszła do powszechnego użycia. Przykładem takiego udanego wynalazku jest automatyczna nawijarka do szpul. Szereg innych wynalazków, które weszły w życie jest przypisywanych Leonardowi, choć nie ma pewności, że są bezpośrednią realizacją jego myśli technicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj