Sagrada Familia (a właściwie Templo Expiatorio de la Sagrada Familia, co po polsku oznacza Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) to najbardziej rozpoznawalna budowla w Barcelonie i jedna z najpopularniejszych w Hiszpanii. Dla turystów zmierzających do tego kraju, ta neogotycka świątynia stanowi punkt obowiązkowy w planie zwiedzanie. Kościół najbardziej znany jest z tego, że nie został nigdy ukończony, a jego budowa trwa już ponad 100 lat – została rozpoczęta w 1882 roku. Ostateczne ukończenie budowy planowane jest na 2026 rok, czyli w setną rocznicę śmierci architekta, który kierował pracami nad świątynią – Antoniego Gaudiego.
Początki budowy i główny twórca
Jak już zostało wspomniane, Sagrada Familia zaczęła powstawać w 1882 roku. Na początku ktoś inny zajmował się jej projektem, ale szybko się to zmieniło i jego miejsce zajął Gaudi, który przez kolejne 40 lat nadzorował prace nad budowlą. Przez cały ten czas bardzo angażował się w projekt, stale go zmieniał, dostosowywał i dopracowywał. W jego założeniu kościół miał przypominać jeden wielki żyjący organizm – miał być dynamiczny i każdy element miał się różnić od innych. Gaudi zmarł nagle w wypadku komunikacyjnym w 1926 roku, zanim dokończono budowę. Pochowany został w krypcie kościelnej.
Symbolika Sagrady Familii
Gaudi był człowiekiem wielkiej wiary, więc jego projekty architektoniczne były przesiąknięte symboliką chrześcijańską. Tak samo było w przypadku Sagrady Familii. Bazylika swoimi rozmiarami i artystycznym przepychem miała nawiązywać do najwspanialszych gotyckich katedr, a sama jej konstrukcja – do motywów biblijnych. Przykładowo, 18 wież bazyliki może symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Chrystusa oraz Matkę Boską. Świątynia obfituje także w motywy przyrodnicze, bowiem to w naturze Gaudi doszukiwał się perfekcji. Znaleźć można badzo liczne motywy roślinne (ogromne kolumny, które przypominają drzewa) oraz zwierzęce (reprezentujące dobro – jagnię, gołąb, oraz zło – wąż).