Katedra Notre Dame to jeden z największych symboli Francji. Paryski zabytek zachwyca i przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego, jej wnętrza zapierają dech w piersiach. Oto kilka ciekawostek, dotyczących katedry.

Pożar świątyni 

W trakcie pożaru z 15 na 16 kwietnia 2019 r., cenne relikwie korony cierniowej, a także Najświętszy Sakrament, uratował Jean-Marc Fournier – kapelan straży pożarnej w Paryżu. Korona cierniowa Jezusa Chrystusa, to jedna z najważniejszych reliwkii gotyckiej świątyni. Wystawiana jest ona w katedrze Notre Dame na widok publiczny w każdy pierwszy piątek miesiąca, a także we wszystkie piątki Wielkiego Postu.

Własność państwa

Według prawa uchwalonego w 1905 roku, Kościół katolicki może używać Katedry na zawsze, jednak jest ona własnością państwa.

Zaślubiny królów

W Notre-Dame odbyło się wiele królewskich ślubów. Maria – królowa Szkotów, wyszła za Franciszka – Delfina Francji w 1558 r. Jakub V – król Szkocji, poślubił w Katedrze Madeleine of Valois w 1537 r., a król Karol I z Anglii poślubił swoją żonę, Henriettę Marię z Francji, przez swojego pełnomocnika, w 1625 r., wkrótce po objęciu tronu.

Potwory z Notre Dame

Kilka z charakterystycznych rzeźb świątyni, to wysoko umiejscowione, średnioweicznie gargulce. Żeby je zobaczyć, należy wejść po 387 schodach. Pojawiły się one po odtworzeniu katedry przez francuskiego architekta – Eugène Viollet-le-Duc. Nie trzymał sie on jednak kurczowo pierwowzoru zabytku, a zrobił to po swojemu.

Mianowanie na cesarza

Katedra odgrywa ważną rolę w historii Francji. Warto wiedzieć, ze to właśnie tam mianował się na cesarza, słynny na całym świecie, Napoleon Bonaparte. Koronacja odbyła się przez papieża Piusa VII w 1804 roku. Po mianowaniu sie cesarzem, Napoleon koronował na cesarzową swoją żonę Józefinę. Był to symbol jego niezależności od kościoła.

5 ciekawostek o katedrze Notre Dame w Paryżu
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here