Artykuł Jak robić notatki – poradnik dla zabieganych. pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Co to metoda Cornella?
Jedna z najskuteczniejszych metod robienia notatek to metoda Cornella, oparta na popularnym i dość powszechnym sposobie notowania w ogólnikach. To sposób polegający na zapisywaniu informacji w formie punktów i podpunktów. Dodatkowo, w tej metodzie stosujemy dwa marginesy: z boku strony oraz na dole. W bocznej części kartki zapisujemy pytania oraz słowa klucze. W podpunktach obok wypisujemy wszystko, co potrzebne do stworzenia odpowiedzi na zanotowany z boku temat. Dół strony służy do streszczenia całej notatki, która znajduje się na danej stronie.
Jakie plusy ma ta metoda?
Notatki opracowane tym sposobem są czytelne, zawierają najważniejsze elementy, niezbędne do powtórzenia materiału. To bardzo skuteczna metoda, kiedy mamy do opanowania dość duży materiał, który wymaga od nas logicznego poukładania. Dzięki tej metodzie nauka zajmuje mniej czasu oraz jest bardziej efektywna. Twój mózg jest zaangażowany i zorientowany na słowa klucze, przyczyny i skutki. Nie traci energii na niepotrzebne opisy i zdania. Kiedy znasz kluczowe pojęcia i powiązania, na egzaminie będziesz wiedział, jak poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami, ponieważ będziesz pamiętać to, co najważniejsze. Z resztą sobie poradzisz!
Pamiętaj o tej metodzie podczas robienia notatek. Zaoszczędzi Twój czas, a także sprawi, że Twoje wyniki w nauce będę o wiele lepsze!
Artykuł Jak robić notatki – poradnik dla zabieganych. pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Artykuł Jak nie stresowac się egzaminem? pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Egzamin każdy czasami zdaje. Jest to sposób na kończenie edukacji, sprawdzian wiedzy. Polacy boją się egzaminów, ale doskonale sobie z nimi radzą. Jednak stres można ograniczyć. Warto zatem robić następujące rzeczy:
* dobrze przygotować się do egzaminu;
* nie marnować czasu i nie uczyć się w przeddzień sprawdzianu, lecz znacznie wcześniej;
* ograniczać stres np. herbatką z melisy, łagodnymi tabletkami ziołowymi, a nie silnymi lekami.
Młodzież podchodzi nieraz do egzaminów zbyt emocjonalnie, a tak nie należy postępować. Dobre przygotowanie, pewność siebie i zdanie egzaminu to prawidłowe kroki. Dzień przed egzaminem nie należy się uczyć lepiej jest odpocząć, pójść na długi spacer. To odpręży i sprawi, że dana osoba nie wybierze się na egzamin zmęczona. Kolejna sprawa to konieczność wyspania się. Przed egzaminem dobry sen to podstawa, ponieważ człowiek wyspany lepiej kojarzy i chętnie podchodzi do takiego egzaminu. Warto znaleźć czas dla siebie dzień przed egzaminem. Studenci nieraz uczą się do rana przed egzaminem. I to jest błąd, bo na egzamin przychodzą mocno zmęczeni.
Artykuł Jak nie stresowac się egzaminem? pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Artykuł Jaki kierunek studiów wybrać? pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Niejedna osoba chce studiować, zdobyć kwalifikacje i mieć dobrą pracę. Obecnie studiowanie jest modne. Nie warto jednak wybierać pewnych kierunków – przykładowo: pracy nie ma dla specjalistów ds. marketingu, polonistów, filozofów czy historyków.
Jakie studia warte są wysiłku?
Obecnie dobrze jest studiować kierunki inżynierskie, informatykę, prawo, medycynę. Po takich kierunkach studiów można mieć ciekawą i perspektywiczną pracę. Lekarze zarabiają w Polsce nawet 20 000 złotych miesięcznie, dobry prawnik może zarobić ok. 10 000 złotych, a informatyk może dorównać w płacach lekarzom. Studia to dobry sposób na uzyskanie potrzebnych kwalifikacji.
Studia – hobby czy perspektywa?
Studiowanie to nie jest hobby, lecz inwestycja. Jaka? W przyszłość, zarobki oraz wiedzę. Na wiedzy obecnie można dobrze zarobić. Ludzie o wysokich kwalifikacjach i z wiedzą, ze znajomością języków obcych znajdą pracę w Polsce lub poza jej granicami. I to całkiem dobrze płatną. Wysiłek włożony w studiowanie doskonale się opłaca.
Artykuł Jaki kierunek studiów wybrać? pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Artykuł Maria Skłodowska-Curie – wynalazczyni i pierwsza kobieta z Noblem pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>Maria Salomea Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie w rodzinie nauczycieli wywodzących się z drobnej szlachty. Naukę pobierała w gimnazjum, a po jego ukończeniu przez wiele lat była pedagogiem. W 1891 roku wyjechała do Paryża gdzie do 1894 roku studiowała na kierunku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego w Sorbonie. W jednym z laboratoriów poznała swojego męża, osiem lat starszego francuza, Piotra Curie. Małżeństwo znalazło wspólny język właśnie w dziedzinie fizyki oraz chemii, które pokochali i poświęcili im całe swoje życie.
Maria Skłodowska-Curie ma na swoim koncie dwie nagrody Nobla oraz wiele wynalazków, co w czasach jej życia budziło niemały podziw. Nie bez znaczenia jest również fakt iż Polka jest pierwsza kobietą, która otrzymała to zaszczytne wyróżnienie. Pierwszą nagrodę otrzymała w 1903 roku. Był to Nobel w dziedzinie fizyki otrzymany wspólnie z mężem Piotrem. Nagroda ta była uhonorowaniem ich długoletniej pracy nad promieniotwórczością i początkiem niezwykłej kariery Skłodowskiej-Curie. Od tego czasu była zapraszana na wszelkie możliwe uczelnie i odczyty, gdzie otrzymywała wyróżnienia i honorowe tytuły. Dobrą passę przerwała tragiczna śmierć Piotra w 1906 roku. Aż rok zajęło Marii pogodzenie się z jego odejściem, w końcu jednak postanowiła dokończyć wspólne badania samodzielnie. W 1911 roku otrzymała drugą Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. Odkryła bowiem nowy pierwiastek o nazwie rad, który znalazł swoje zastosowanie w onkologii i leczeniu raka szyjki macicy. Po otrzymaniu drugiej nagrody stała się aktywną uczestniczka konferencji i spotkań międzynarodowych, w tym słynnej konferencji Solvaya.
Zamiłowanie Marii do nauki i ciągła praca z niebezpiecznym materiałem były bezpośrednią przyczyna jej śmierci w4 lipca 1934 roku. W wyniku kilkudziesięciu lat pracy z radem i jonizacją Skłodowska-Curie zachorowała na chorobe popromienną, której skutkiem była ostra białaczka i śmierć. Uczona została pochowana razem z ukochanym mężem w Paryżu.
Artykuł Maria Skłodowska-Curie – wynalazczyni i pierwsza kobieta z Noblem pochodzi z serwisu Portal historyczno-naukowy HerbySzlachty.pl.
]]>